Seitsmes. IT proff aastal 2017

Nädala teema tutvustuses kasutatud kolme kirurgi näide kehtib ka IT-professionaali puhul: enim professionaalne on see, kes ei täida pelgalt oma tööülesandeid, vaid tegeleb ka mõningal määral uute lahenduste leidmisega ning ei pea paljuks oma teadmisi teiste sama ala spetsialistidega jagada. Aga kas eelistada tööandjana Doktor House’i stiilis spetsialisti või vähemtulemuslikku, kuid ka vähem probleeme tekitavat töötajat?  Doktor House’ile tuleks ilmselt palgata lisaks ka “lapsehoidja”, kes lõhutud suhteid taastada või ennetada aitab, House’i sarnane tegelane tekitab kollektiivis kahtlemata palju pingeid, mistõttu nii mõnigi väärtuslik töötaja tööandjat vahetab. Samas toob ta ettevõttele rohkem tuntust, ehk ka rohkem tulemusi ning kasumit. Kui on vaja väga keerulisi ülesandeid nii teadmistele-kogemustele tuginedes kui ka osaliselt intuitiivselt lahendada, on doktor House’i palkamine ilmselt siiski mõistlik, ning eriti peab see paika kirurgias, kus on tähtsaim päästa elusid. Arrogantne IT-professionaal tõenäoliselt ei tegele inimelude päästmisega., kuid omajagu intuitiivsust on ka selles vallas hädavajalik.

Tsiteerides veel kord õppejõudu: “Üha enam peab IT-spets olema ka ärimees, õpetaja, müügimees, kujundaja… Seetõttu on viimaste aastate raskuspunkt üha enam nihkunud kvaliteetsele haridusele. Lisaks paneb kogukonnapõhise mudeli levik üha enam rõhku sotsiaalsetele oskustele.” Haritus, lai silmaring, kohanemisvõime jms on lisaks nn käsitöö-oskustele lisandväärtused, kuid mitte vähem olulised.

Tänapäeva IT-profilt oodatakse kindlasti tunduvalt laiahaardelisemat ettevalmistust kui varem. Siinkohal võib eeldada ka, et mida kirjum on su taust, mida rohkem keeli sa oskad, seda kergem on sul läbi lüüa. Mitmekülgsus on IN. Ning hea on, et taas on hinnatud ka mängulisus ning südamega asja juures olemine. Nii näiteks oli viimast Garage48 ülekannet Tartu Ülikoolist päris naljakas kuulata, kuid kindlasti koorub sellise lõbusa intensiivse koostöö tulemusena nii mõnigi kasulik idee, mis vormitakse eesmärgipäraselt toimivaks tooteks. Koostöö teistega, oma ideede mittehäbenemine ja konstruktiivne kriitika (ka selle talumine) on omadused, mis aitavad meid kordades kiiremini järgmiste ideede juurde liikuda kui irdumine ja püüd kõiges üksinda hakkama saada. Väärtushinnangud on muutunud. Moes on nn pehmed väärtused ning nõu või ka abi küsimine ei ole enam nõrkus.

Alljärgnevalt näide ootustele IT-professionaali palkamisel aastal 2014:

soft skills

Allikad:
  1. IT eetilised, sotsiaalsed ja professionaalsed aspektid/IT proff…?
  2. Infograafika ootustest IT-professionaalidele
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s