Kaheksas. IT-juhid

Reshma Saujani

Miks on IT valdkonnas nii vähe naisi? Sellelt tähelepanekult tabas USA Kongressi kandideeriv Reshma Saujani (pildil) end valimiskampaania läbiviimisel. Selle põhjuseid analüüsides ning neid muuta püüdes lõi ta 2012. aastal New Yorgis baseeruva organisatsiooni nimega „Girls Who Code“, mille eesmärgiks on harida teismelisi tüdrukReshma Saujaniuid; anda neile teadmisi ning oskusi, et nad leiaksid rakendust IT ja inseneriteaduste valdkonnas.

Reshma on USA mainekates ülikoolides õppinud politoloogiat, kõnekommunikatsiooni, Yale’i ülikoolist on tal õigusteaduste doktori kraad. Juriidika valdkonnas oli ta ka aastaid töötanud, enne kui otsustas kandideerida esimese Lõuna-Aasia naisena Kongressi, mis aga ebaõnnestus.

Pärast seda kogemust, kandideerimise ajal nähtust ning vaatamata kõigele ebaõnnestumist, otsustas ta pühenduda sellele, et tuua tütarlapsi rohkem IT ja muude tehniliste alade juurde, julgustada neid riskima ning julgema aeg-ajalt ka n-ö läbi kukkuda.

Reshma on välja toonud erinevused poiste ja tüdrukute kasvatamises, mis aga takistavad tüdrukutel hiljem nii mõneski valdkonnas edukaks saamist. Näiteks õpetatakse tüdrukuid vältima riski võtmist ja kartma läbikukkumist, samas kui poisse julgustatakse võtma riske ning neid ka hinnatakse riskijulguse järgi. Tüdrukuid hinnatakse täiuslikkuse ehk nn „õnnestumise“ järgi; neid ei kasvatata  olema vaprad ja ettevõtlikud. Selle tulemusena annavad nad aga kiiresti alla, kui miski ei tule välja päris täpselt nii nagu loodetud, samas kui poisid näevad takistustes väljakutset. Küsimus ei ole mitte vaimses võimekuses (tüdrukud ju sageli koolis ületavad poisse õppimisvõimelt), vaid ühiskonna väärtushinnangutes ning kasvatuses.

Reshma julgustab tüdrukuid olema vaprad, mitte murduma ebaõnnestumise järel, mitte loobuma unistamisest ning hindama eelkõige teekonda, mitte perfektset tulemust. Tema kogemused näitavad, et ka tüdrukud võivad olla tõeliselt andekad koodikirjutamises ning luua tõeliselt suuri asju. Õpetamiseks kasutab ta palju suvekoolide vormi ning mentorlust.

Reshma Saujani on oma ideede, ettevõtlikkuse, julguse ning sütitavate kõnedega äärmiselt inspireeriv. Kui 2012. aastal haaras organisatsioon „Girls Who Code“ paarikümmet inimest, siis mõne aasta pärast oli programmis osalejaid juba mitukümmend tuhat.

Mõeldes selle üle, millist rolli talle IT-juhina omistada, siis võiks selleks olla sarnaselt Apple’i juhtidega arengumootori austav nimetus, sest ta suudab innustada inimesi muutma oma suhtumist muutmaks maailma.

Allikad:

Girls Who Code koduleht

TED Talks: Teach girls bravery, not perfection

TEDxGotham 2011: Girls Who Code

 

Mario Metshein

Üheks tehnoloogiavaldkonnas tegutsevaks ning minu jaoks inspireerivaks inimeseks Eestis on Mario Metshein (pildil), keda võib pidada ka IT-juhi eri rollidest mentori/õpetaja smario metsheinuurepäraseks näiteks.

Mario taustast on internetiavarustes vähe infot; leida võib vaid, et aastal 2003 lõpetas ta Tallinna Polütehnikumi Arvuti ja Arvutivõrgud eriala. Google annab teada, et ta on tegutsenud ka mitmetes IT-valdkonna ettevõtetes ning olnud õpetaja koolis.

Eeskujuks pean Mariot eelkõige teadmiste jagamises ettevõtlikkuse poolest. Väga vähe on eestikeelset tasuta õppematerjali, kui loodad mõne arvutivaldkonna (kas siis graafika, 3D, programmeerimise vms ) baasteadmistega tutvuda. Siin on Mario tõeline pioneer. Ta on loonud tasuta koolituskeskkonna metshein.com, kus õpetab soovijaid arusaadaval moel ning eesti keeles kasutama multimeedia programme ja kontoritarkvara, tutvustab programmeerimist ning muuhulgas ka Linuxi serveri haldamist Ubuntu baasil. Metshein.com koolitusportaali eesmärk on autori sõnul muuta arvutiõpe võimalikult lihtsaks.

Mario koolituskeskkond võiks olla küll täiuslikum ning põhjalikum, kuid olen kindel, et tema saidi kaudu on siiski paljud inimesed oma teadmistele täiendust või algust leidnud (kaasa arvatud siinkirjutaja, tutvudes Adobe Illustratori ja Photoshopiga).

Allikad:

metshein.com – koolitusportaal

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s