Üheksas. Kuidas saada häkkeriks

Eric S. Raymondi Hacker-HOWTO-nimelisest kirjatükist võib leida nii mõndagi väärtuslikku, mille järgi juhinduda ning mida võiks endale ehk isegi igapäevaseks loosungiks võtta.

Näituseks põhimõte, et ühtegi probleemi ei tuleks lahendada kaks korda. Päris sageli kardetakse, et jagades oma teadmisi ei saada midagi vastu ning tekitakse endale vaid konkurente. Samas on inimressurss piiratud ning tõepoolest, piltlikult öeldes jalgratta teistkordse leiutamise asemel võiks keskenduda hoopis selle täiustamisele. Selles peitubki teadmiste jagamise võlu. Kellegi loodu või leiutatu võib olla teise inimese inspiratsiooniallikaks. Üks loob teist. Üks tuleneb teisest. Pannes häkkeritele moraalse kohustuse teadmisi jagada kantakse hoolt muuhulgas arengu ja liikumise eest.

Kirjutises tuletatakse meelde, et häkkeriks saamine nõuab intelligentsust, praktikat, pühendumist ja rasket tööd. Häkkeriks ei kujuneta vaid suhtumise kaudu, häkkeri staatus tuleb välja teenida. Öeldakse, et programmeerimise õppimine sarnaneb hea tavakeele õppimisele. Keegi ei ole sündinud programmeerijaks. Seda tuleb õppida, õppida headelt meistritelt, proovida samal ajal ise kirjutada ning mitte karta eksida. Tähtis on olla loov ning „näha kastist väljapoole“.

Häkkeriks saamiseks soovitatakse õppida programmeerima, hankida üks avatud lähtekoodiga Unixitest ning õppida seda kasutama, õppida kasutama veebi ja kirjutama HTMLi, täiustama oma  inglise keele oskust – kõik väärtuslikud nõuanded; kirjutis mõjub sugesteerivalt ning tundub, et kirjeldatud soovitusi järgides on võimalik ka ise teatud aja pärast meistriks saada.

Teoses tuuakse välja põhierinevus häkkeri ja kräkkeri vahel – häkkerid teevad asju, kräkkerid lõhuvad neid. Häkkerlus on ellustiil, suhtumisviis. Palju sarnasusi näen siin kunstiloominguga või tootedisainiga: õpitakse sageli meistreid jäljendades, õppides samal ajal looma midagi uut ja omalaadset. Ei saa olla kustnik luues vaid enda jaoks ehk loodut tuleb jagada, ning sinu loodu võib sünnitada kellegi teise poolt nähtuna uue idee, uue teose.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s